Echipa UTA Arad a învins, sâmbătă, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia FC Botoşani, într-un meci contând pentru etapa a 25-a din Superligă.

La Arad, gazdele au primit penalti încă din minutul 3, după un henţ al lui Şeroni, iar Stefan Milosevic a transformat lovitura de pedeapsă în minutul 4. După numai şapte minute, Milosevic a primit o pasă de la Rareş Pop şi a înscris pentru 2-0. În minutul 28, VAR-ul a anulat pentru o poziţie de ofsaid golul reuşit de Dragu, pentru oaspeţi. Aceştia însă au reuşit totuşi să înscrie prin Mihai Roman II, în minutul 38. Prima repriză s-a încheiat cu arădenii având tot două goluri avans, după reuşita lui Rareş Pop din minutul 45+3.

Scorul final a fost UTA – FC Botoşani 3-1, iar arădenii au adunat 23 de puncte, în timp ce Botoşani rămâne cu 30 de puncte.

UTA ARAD: Balauru – Benzar, Erico (Chindriş 66), Benga, Abeid (Willie 84) – R. Pop (Marrone 83), Batha, Anton, Ubbink (Hoxhallari 84) – Milosevic, Postolachi (Otele 75). ANTRENOR: Laszlo Balint

FC BOTOŞANI: Pap – Mboko (Patache 46), Mutombo, Şeroni, Ţigănaşu – Ivanov (E. Florescu 60), Dican, Zabou (Pinson 60) – Mailat (Cioiu 78), M.Roman II, Dragu (Golofca 78). Antrenor: Flavius Stoican

Cartonaşe galbene: R. Pop 72 / Patache 89

Stadion: „Francisc Neuman” (Arad)

Arbitri: Bogdan Dumitrache – Ferencz Tunyogi, Mircea Orbuleţ - Viorel Flueran

Arbitri VAR: George Vidican - Ciprian Danşa

Observator: Nicolae Grigorescu