Formaţia UTA Arad a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa Universitatea Cluj, într-un meci din etapa a cincea a Superligii.

Învingătorii au marcat prin Postolachi ‘7 şi Cascini ’82. Pentru clujeni a înscris Bălan, în minutul 36.

În minutul 45+1, un gol înscris de Benga (UTA) a fost anulat după consultarea VAR.

UTA Arad: Iacob – Vukcevic, Chindriş, Benga, Hoxhallari – Isac (Steau ’73), Cascini, Matei (Ubbink ’58) – Jobello (Stahl ’90), Postolachi (Ademi ’58), Otele (Keşeru ’73). Antrenor: Ilie Poenaru

Universitatea Cluj: Brănescu – Romeo, Filip, Ispas, Briceag (Pîrvulescu ’46) – Purece (Simion ’69), Pires, Haită – Chipciu (Boiciuc ’83), Bălan, Hlistei (Fernandes ’46). Antrenor: Erik Lincar

Cartonaşe galbene: Hoxhallari ’40, Cascini ’69, Chindriş ’70 / Briceag ’45, Purece ‘45+6, Fernanades ‘53

Arbitri: Marcel Bîrsan – Adrian Popescu, Ciprian Florin Danşa – Viorel Nicuşor Flueran

Arbitri VAR: Szabolcs Kovacs, Mircea Mihail Grigoriu

Observator: Ioan Onicaş

Partida Petrolul – FC Rapid este programată la ora 21.45.

Vineri, U Craiova 1948 a învins în deplasare FC Argeş, scor 2-0.

Meciurile Universitatea Craiova – CS Mioveni, CFR Cluj – FC Botoşani şi FCSB – Chindia Târgovişte se vor disputa duminică, iar confruntările FC Voluntari – Sepsi şi Farul – Hermannstadt vor avea loc luni.