Echipa FCU Craiova a încheiat la egalitate sâmbătă seara, scor 1-1, derby-ul cu Universitatea Craiova, în etapa a 15-a din Superligă.

La derby-ul oltenesc a fost prezent şi antrenorul bulgar Ivailo Petev, tehnicianul care va prelua pe Universitatea Craiova, urmând să-l înlocuiască pe Corneliu Papură.

În minutul 20, Bahassa şi Sidibe au supus poarta lui Laurenţiu Popescu unui adevărat asediu, dar portarul gazdelor a fost la înălţime. Echipa lui Papură a deschis scorul în minutul 29, când Gurău nu a avut reacţie la reluarea lui Căpăţână din careu şi gazdele au condus cu 1-0 la pauză. Oaspeţii au egalat în minutul 63, prin Aurelian Chiţu, care a marcat cu o lovitură de cap, din centrarea lui Sidibe. FCU a rămas în zece oameni din minutul 77, când a fost eliminat Andrea Padula, pentru două galbene primite. Laurenţiu Popescu a mai salvat odată, în minutul 90+6, la capul lui Blănuţă şi s-a încheiat 1-1. Universitatea Craiova are 23 de puncte, aflându-se pe locul 4, în timp ce FCU ocupă locul 12, cu 15 puncte.

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Vlădoiu, Screciu, Badelj, Bancu - Al. Creţu (Houri 74), Mateiu, Căpăţână (Markovic 81) - Danciu, A. Ivan (Koljic 64), Al. Mitriţă. ANTRENOR: Corneliu Papură

FCU CRAIOVA: Gurău - R. Negru (Mascarenhas 59), Compagnucci, Lacroix, Padula - Vl. Achim, Van Durmen (Danny Henriques 89) – Sidibe (Baeten 81), A. Chiţu, Bahassa (D. Albu 82) - Blănuţă. ANTRENOR: Giovanni Costantino

Cartonaşe galbene: Căpăţână 72, Bancu 73, Mateiu 90+4, Vlădoiu 90+6 / R. Negru 41, Mascarenhas 63, Giovanni Constantino 69, Padula 72, Compagnucci 73

Cartonaş roşu: Andrea Padula (FCU Craiova) min. 77

Arbitri: Radu Petrescu - Mircea Grigoriu, Marius Marica - Ionuţ Coza

Arbitri VAR: Rareş Vidican - Claudiu Lucaciu

Observator: Corneliu Fecioru