Echipa Universitatea Craiova a învins duminică, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia bucureşteană Rapid, într-un meci din etapa a 4-a a play-off-ului Superligii.

La Craiova, Rapid a rămas în zece jucători încă din minutul 14, după ce Costache a primit două cartonaşe galbene şi a fost eliminat. Cu toate acestea, giuleştenii au deschis scorul, în minutul 29, când arbitrul a dictat penalti pentru un henţ al lui Creţu la şutul lui Crepulja. A executat Dugandzic şi a înscris. Dugandzic l-a egalat astfel pe Andrea Compagno (FCSB) în clasamentul golgeterilor din Superliga, ambii jucători având acum câte 17 goluri.

În minutul 38 au egalat oltenii, printr-un gol superb, şut din afara careului la colţul lung. Autor: Câmpanu. În minutul 45+3, arbitrul Radu Petrescu i-a acordat cartonaş roşu direct lui Baiaram, pentru o intervenţie la Cristian Albu, dar s-a solicitat arbitrajul video şi, după consultarea VAR, arbitrul a anulat cartonaşul roşu, acordându-i lui Baiaram un cartonaş galben.

Craiovenii au înscris golul desprinderii în  minutul 82, când portarul Moldovan a respins şutul lui Creţu până la Jovan Markovic, iar acesta a marcat al cincilea său gol stagional. Gazdele au închis tabela în minutul 90+2, când Andrei Ivan a plecat pe contraatac, i-a pasat lui Roguljic şi acesta a înscris.

Universitatea Craiova a reuşit prima ei victorie în play-off şi are 32 de puncte, fiind pe locul 4, iar Rapid se află pe locul 5, cu 28 de puncte.

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Şt. Vlădoiu (Căpăţână 58), Zajkov, Raul Silva, Ndong - Al. Creţu, Al. Mateiu (Screciu 46) – Cîmpanu (Roguljic 7), Baiaram (Markovic 46), A. Ivan – Koljic (Badelj 87). ANTRENOR: Eugen Neagoe

RAPID: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, D. Grigore, Junior Morais - Al. Albu, Crepulja, Pănoiu (Papeau 60) - Sefer, Dugandzic, V. Costache. ANTRENOR: Adrian Mutu

Cartonaşe galbene: A. Creţu 30, Bairam 45+5 / V. Costache 7, H. Moldovan 71

Cartonaş roşu: Valentin Costache (Rapid) min. 14

Arbitri: Radu Petrescu - Radu Adrian Ghinguleac, Mihai Marius Marica - Valentin Porumbel

Arbitri VAR: Ovidiu Haţegan - Florian Alexandru Vişan

Observator: Adrian Comănescu