Echipa Petrolul Ploieşti a încheiat la egalitate, în deplasare, scor 0-0, cu formaţia Sepsi OSK, într-un meci al etapei a 15-a din Superligă.

Petrolul a ajuns la şase meciuri consecutive fără înfrângere, bifând al cincilea egal din această serie. Musi a scăpat singur cu portarul Niczuly, dar a şutat peste poartă în minutul 36, iar în minutul 76 Roland Varga a trimis spre poartă, Huja a deviat balonul care a trecut la mică distanţă de bara porţii ploieştene.

În clasament, Petrolul are 21 de puncte şi este pe locul 5, în timp ce Sepsi este pe locul 9, cu q9 puncte.

SEPSI: Niczuly - Oroian, M. Bălaşa, Ninaj (C. Matei 60), F. Ştefan - Alimi, Kecskes - I. Gheorghe (R. Varga 75), Aganovic (Rondon 89), M. Ştefănescu – Safranko (Debeljuh 60). ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

PETROLUL: Zima - D. Radu (M. Rădulescu 83), P. Papp, Meijers, Huja – Jefferson (Seto 65), I. Diomande (Omrani 71), L. Dumitriu – Al. Musi (Abuashvili 65), Grozav (Pedro Justiniano 83), Jair. ANTRENOR: Florin Pârvu

Cartonaşe galbene: Oroian 6, Ninaj 52, F. Ştefan 88 / Jefferson 12, Florin Pârvu 34, L. Dumitriu 59, Omrani 87, Papp 90+1

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Valentin Avram, Alexandru Cerei – Cătălin Busi

Arbitri VAR: Viorel Flueran - Vladimir Urzică

Observator: Augustus Constantin