Echipa Rapid Bucureşti a învins miercuri, pe teren propriu, formaţia Petrolul Ploieşti, scor 3-1, într-un meci din etapa a 20-a a Superligii. Fiecare echipă a ratat câte un penalti.

Dugandzic a deschis scorul din penalti pentru Rapid, în minutul 10. A urmat ratarea din penalti a lui Ioniţă (Rapid) – min. 36 şi pe final de repriză un al doilea penalti ratat – Jair (Petrolul). Ploieştenii au egalat prin Grozav (min. 61), dar Dugandzic (min. 73) şi Pănoiu (min 90+4) au înscris golurile victoriei rapidiste.

RAPID: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, P. Iacob, J. Morais - Kait, Crepulja (A. Ciobanu 67), Emmers - A. Sefer (Pănoiu 83), Dugandzic, Al. Ioniţă II (Ignat 76). ANTRENOR: Adrian Mutu

PETROLUL: Leitner - Mathaus, Meijers, Huja (Dumitriu 88) - Borţa, Jair (Cioiu 88), Seto (Cebotaru 83), Ţicu - Grozav, Irobiso (Budescu 71), Măzărache (M. Bratu 83). ANTRENOR: Nicolae Constantin

Cartonaşe galbene: Crepulja 40, Kait 53 / Huja 46

Arbitri: Colţescu Sebastian - Mitruţi Daniel, Vornicu Adrian

Arbitru VAR: Costreie Sorin - Orbuleţ Mircea