Echipa Rapid Bucureşti a dispus luni seara, pe teren propriu, scor 3-1, de formaţia CFR Cluj, într-un meci din etapa a zecea a Superligii. Albion Rrahmani a marcat de două ori.

Cu antrenorul Andrea Mandorlini suspendat şi înlocuit pe bancă de Marius Bilaşco, clujenii au început slab meciul din Giuleşti, unde gazdele au primit un penalti în minutul 3, după un fault în careu asupra lui Funsho Bamgboye. Albion Rrahmani a executat, portarul Răzvan Sava a apărat, dar kosovarul a ajuns primul la balonul respins şi a înscris. CFR a reacţionat şi a egalat în minutul 10, prin veteranul Ciprian Deac. Clujenii au început să controleze meciul, iar Juricic a avut un gol anulat de VAR pentru ofsaid, în minutul 34. La pauză s-a intrat cu scor egal, 1-1, însă startul reprizei secunde a arătat o altă faţă a gazdelor. Rapid s-a năpustit spre poarta lui Sava şi Albion Rrahmani a reuşit dubla în minutul 51, cu al şaselea său gol stagional. Giuleştenii au trecut pe lângă gol în mai multe ocazii, prin Săpunaru, Funsho Bamgboye sau Rrahmani, şi au reuşit să marcheze în minutul 71, prin Petrila, care a stabilit rezultatul final, 3-1 pentru Rapid.

Cu 19 puncte, CFR rămâne pe locul secund în clasament, iar Rapid vine pe ultima treaptă a podiumului, cu 18 puncte.

RAPID: H. Moldovan – Braun (Onea 87), Săpunaru, P. Iacob, Borza - Al. Albu, Emmers (Borja Valle 90) – Funsho Bamgboye, Al. Ioniţă II (C. Cîrjan 81), Petrila (Pănoiu 87) – Rrahmani. ANTRENOR: Cristiano Bergodi

CFR CLUJ: R. Sava - Mogoş, Ajeti, Kresic, Camora - Cvek, Tachtsidis (R. Filip 70), C. Deac (E. Krasniqi 62) – Bîrligea (Jefte Betancor 62), Juricic (Otele 46), Avounou (L. Mihai 77). ANTRENOR: Andrea Mandorlini

Cartonaşe galbene: Petrila 45+4, Al. Albu 90+6 / Juricic 23, Avounou 75

Arbitri: Adrian Cojocaru - Ciprian Danşa, Adrian Popescu - Ionuţ Coza

Arbitri VAR: Radu Petrescu - Vasile Marinescu

Observator: Adrian Comănescu