Echipa Petrolul Ploieşti a pierdut sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-2, în faţa formaţiei CFR Cluj, în etapa a 24-a din Superligă. Deac a marcat golul victoriei clujenilor în minutul 90+3.

Clujenii şi-au anunţat intenţiile ofensive din primul minut, când Otele a trimis puţin pe lângă poartă. Scorul a fost deschis însă de ploieşteni, în minutul 23, prin Irobiso. Oaspeţii au egalat în minutul 51, când Kader Keita a şutat din afara careului, lăsându-l spectator pe Zima. În minutul 74 Răzvan Sava a scos foarte bine la şutul pe poartă al lui Alexandru Musi, iar gazdele au pus presiune pe apărarea clujenilor însă oaspeţii au înscris golul de trei puncte în minutul 90+3 şi meciul s-a încheiat cu victoria CFR Cluj, 2-1.

În clasament CFR Cluj are 42 de puncte şi ocupă locul secund în campionat, în timp ce Petrolul este pe locul 9, cu 31 de puncte.

PETROLUL: Zima - Papp, Meijers, Huja, Ţicu - Doua, Seto (Diomande 75), Jair, Grozav (Hanca 64) – Al. Musi (D. Radu 75), Irobiso (Işfan 64). ANTRENOR: Florin Pîrvu

CFR CLUJ: R. Sava – C. Manea, Boben, M. Ilie, Mamic (Mohoş 64) - Muhar, K. Keita, Tachtsidis (El Kaddouri 64), Deac – Bîrligea (Peter Michael 55), Otele (R. Filip 83). ANTRENOR: Adrian Mutu

Cartonaşe galbene: Irobiso 36, Huja 62, Doua 84, Hanca 90+7 / Mamic 58, El Kaddouri 90

Arbitri: Radu Petrescu - Mircea Grigoriu, Marius Mihai Marica - Irina Mîrţ

Arbitri VAR: Marcel Bîrsan - Claudiu Marcu

Observator: Irina Mîrţ