Echipa FC Hermannstadt a încheiat la egalitate joi, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia Sepsi Osk, în etapa a 21-a din Superligă. Sepsi este neînvinsă în campionat cu Bernd Storck pe bancă.

La Sibiu scorula fost deschis de gazde încă din minutul 6, când Jipa a şutat frumos, de la marginea careului, şi l-a învins pe Niczuly. Gazdele au trecut pe lângă majorarea scorului în minutul 33, la ocazia lui Baba Alhassan, în timp ce oaspeţii au replicat prin şansa lui Akos Kecskes – minge trimisă pe lângă poartă, cu o lovitură de cap. Sepsi a mai avut o fază periculoasă în repriza secundă, la şutul lui Kallaku, scos de Căbuz, şi, în minutul 70, Safranko a reuşit să înscrie, dar, după consultarea VAR, arbitrul a anulat golul lui Sepsi pentru un fault al lui Alimi, comis într-o fază premergătoare golului. În cele din urmă oaspeţii au egalat prin Kallaku şi meciul s-a terminat 1-1.

În clasament Sepsi ocupă locul 5, cu 30 de puncte, iar Hermannstadt are 29 de puncte şi se află pe locul 7.

HERMANNSTADT: Căbuz - Butean, Găman, F. Bejan, Al. Oroian – S. Balaure (Antoche 74), Mino Sota (Murgia 64), Baba Alhassan, Jipa (Bucuroiu 74) - G. Iancu (Biceanu 64), D. Paraschiv (Neguţ 20). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

SEPSI: Niczuly - D. Ciobotariu, Kecskes (Fl. Ştefan 62), Ninaj - Oteliţă, Alimi, N. Păun, M. Ştefănescu (Aganovic 81) - C. Matei (Kallaku 30), Safranko (Debeljuh 81), Damaşcan (R. Varga 46). ANTRENOR: Bernd Storck

Cartonaşe galbene: Sota Mino 39, Baba Alhassan 89 / Damaşcan 12, Ninaj 45+2, M. Ştefănescu 56, Bernd Storck 57

Arbitri: Ionuţ Coza – Radu Adrian Ghinguleac, Alexandru Vodă – Cătălin Busi

Arbitri VAR: Viorel Nicusor – Adrian Popescu

Observator: Marcel Savaniu