Echipa FCU Craiova a încheiat la egalitate vineri, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa FC Hermannstadt, în primul meci din etapa a 12-a a Superligii.

La Craiova, gazdele au reuşit să deschidă scorul în minutul 27, când Aurelian Chiţu, a marcat superb, din voleu, dintre trei adversari. La pauză, antrenorul sibienilor, Marius Măldărăşanu, a efectuat trei schimbări şi unul dintre jucătorii introduşi, Gabriel Iancu a egalat după o greşeală a lui Danny Henriques, în minutul 59.

Hermannstadt este pe locul 5, cu 16 puncte, ajungând la al şaptelea meci egal în această ediţie de campionat, iar FCU Craiova se află pe poziţia a 9-a, cu 13 puncte.

FCU CRAIOVA: Gurău – R. Negru, Lacroix, Danny Henriques, Mascarenhas - Buta, Achim (D. Albu 82) – Baeten (S. Sidibe 75), Bahassa, Van Durmen – A. Chiţu. ANTRENOR: Paul Răducan

HERMANNSTADT: Căbuz - Butean, M. Găman (Bejan 46), Ionuţ Stoica, Oroian – Bucuroiu (A. Jipa 46), Mino Sota, Baba Alhassan (Ibrahimi 75), S. Balaure (G. Iancu 46) - Neguţ (Bărbuţ 68), D. Paraschiv (Fonseca 82). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

Cartonaşe galbene: Ionuţ Stoica 43, Biceanu 90+1

Arbitri: Radu Petrescu - Mircea Grigoriu, Adrian Vornicu – Iuliana Demetrescu

Arbitri VAR: Rareş Vidican - Vlad Bârleanu

Observator: Andrei Ioniţă