Echipa FCSB a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 3-0, formaţia FC Hermannstadt, într-un meci al etapei a 20-a din Superligă. Este prima victorie a roş-albaştrilor după trei meciuri oficiale.

Bucureştenii au controlat prima repriză a meciului de pe Arena Naţională, chiar dacă Jipa l-a pus la încercare pe Târnovanu încă din minutul 3. Portarul sibienilor, Căbuz, a scos excelent şutul lui Florinel Coman, din minutul 13, dar nu a mai putut face nimic la voleul sub bară a lui Darius Olaru, care a deschis scorul în minutul 22, din pasa lui Alexandru Băluţă. Tot Olaru a înscris şi al doilea gol pentru gazde, în minutul 45. Florinel Coman a făcut 3-0 în minutul 58, iar arbitrul Chivulete a acordat un penalti pentru FCSB în minutul 85, însă decizia a fost anulată după intervenţia VAR şi meciul s-a terminat cu victoria bucureştenilor, 3-0.

FCSB este lider în Superligă, cu 41 de puncte, iar Hermannstadt are 28 de puncte şi se află pe locul 7 în clasament.

FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Ngezana, Dawa, Radunovic – Lixandru, Şut (Djokovic 76), Olaru – Al. Băluţă, Oct. Popescu (Radaslavescu 75), Fl. Coman (C. Ganea 88). ANTRENOR: Elias Charalambous

FC HERMANNSTADT: Căbuz – Butean, Găman, Ionuţ Stoica, Oroian – S. Balaure (Medina 46), Murgia (Biceanu 46), Mino Sota, Jipa (Bucuroiu 81) – G. Iancu (Neguţ 46), Fonseca (Ad. Petre 70). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

Cartonaşe galbene: Murgia 29, G. Iancu 45+2

Arbitri: Andrei Chivulete - Mihai Marica, Marius Badea - Viorel Flueran

Arbitri VAR: Sorin Costreie - Stelian Slabu

Observator: Irina Mîrţ