Echipa sibiană FC Hermannstadt a încheiat la egalitate duminică, pe teren propriu, scor 1-1, cu Rapid Bucureşti, într-un meci al etapei a 11-a din Superligă.

Rapid a deschis scorul încă din minutul 3 la Sibiu: cursă pe dreapta a lui Braun, centrare şi gol cu capul pentru Alexandru Ioniţă. Însă giuleştenii au cedat repede controlul partidei şi gazdele au început să se apropie de poarta lui Horaţiu Moldovan. După câteva ocazii ratate, Hermannstadt a înscris în minutul 45+3, prin Baba Alhassan, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Elevii lui Măldărăşanu au egalat în minutul 55, prin Marius Găman. S-a încheiat 1-1 şi Rapid este pe locul 3, cu 19 puncte, în timp ce Hermannstadt se află pe locul 5, cu 15 puncte.

HERMANNSTADT: Căbuz - Medina, M. Găman, Ionuţ Stoica, Butean - Neguţ (Fonseca 79), Mino Sota, Baba Alhassan, S. Balaure (Oroian 70) – Bucuroiu (A. Jipa 70), D. Paraschiv (Biceanu 90). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

RAPID: H. Moldovan - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Al. Ioniţă (C. Cîrjan 59), Al. Albu (Oaidă 65), Emmers (Kait 46) – Funsho Bamgboye (Pănoiu 59), A. Rrahmani, Petrila (Papeau 70). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Cartonaşe galbene: Medina 43, S. Balaure 45+5 / A. Rrahmani 74, Pănoiu 90+1

Arbitri: Szabolcs Kovacs - Ferencz Tunyogi, Stelian Slabu – Andrei Moroiţă

Arbitri VAR: Cătălin Popa - Raul Constantin Ghiciulescu

Observator: Zoltan Szekely