Echipa Oţelul Galaţi a încheiat sâmbătă la egalitate, în deplasare, scor 0-0, meciul disputat în compania formaţiei FC Botoşani, din etapa a şasea a Superligii.

În minutul 24 gălăţenii au cerut un penalti, dar, după consultarea VAR, arbitrul Kovacs Szabolcs nu a acordat nimic. Sekou Camara a înscris în minutul 42, însă a plecat din ofsaid şi golul a fost anulat de VAR. S-a încheiat 0-0 şi Oţelul Galaţi este la a cincea remiză în primele şase etape şi, cu cinci puncte, ocupă poziţia a 12-a. FC Botoşani este pe penultimul loc al clasamentului, al 15-lea, cu 3 puncte.

FC BOTOŞANI: Ducan - Ţigănaşu, Mutombo, Junior Pius, Friday - Dican, Ed. Florescu (Mouaddib 61), Zabou (Cioiu 73) - Cărăuşu (G. David 61), Pinson (Dragu 82), Sekou Camara (Drole 73). ANTRENOR: Andrei Patache

OŢELUL: R. Stoian - Adăscăliţei, Yabre, Lovric, Zhelev - Cisotti, A. Lopez (I. Neagu 67), Jardan (Teles 61) - Al. Pop (I. Dimitrov 67), G. Cîrjan (F. Maciel 46), Şt. Bodişteanu (R. Tănasă 46). ANTRENOR: Dorinel Munteanu

Cartonaşe galbene: Cărăuşu 20, Junior Pius 45+6, Pinson 58, G. David 66 / Adăscăliţei 29, Al. Pop 45+3, G. Cîrjan 45+9, A. Lopez 64

Arbitri: Kovacs Szabolcs - Tunyogi Ferencz, Adrian Vornicu - Florin Mazilu

Arbitri VAR: Ionuţ Coza - Vladimir Urzică

Observator: Marian Salomir