Echipa Farul Constanţa a învins duminică, pe teren propriu, scor 2-0, forrnaţia Universitatea Craiova, într-un meci al etapei a şaptea din Superligă. Louis Munteanu a înscris ambele goluri ale învingătorilor.

Constănţenii au cerut penalti la contactul din careu dintre Zajkov şi Mazilu, în minutul 13, dar arbitrul Marcel Bîrsan nu a acordat nimic.  În minutul 17, Louis Munteanu a deschis scorul din pasa lui Grameni. Acelaşi Louis Munteanu a executat perfect o lovitură liberă, în minutul 35, şi a majorat scorul la 2-0. Farul a mai avut o bară în minutul 77, la şutul deviat al lui Sîrbu şi gazdele s-au impus cu 2-0, urcând pe locul 8, cu 9 puncte. Universitatea Craiova rămâne cu 14 puncte şi se află, în continuare, pe locul secund în clasament.

FARUL: Aioani – Dussaut (D. Sîrbu 73), Larie, K. Boli, Kiki – Vînă (Budescu 58), Nedelcu (T. Băluţă 59), Artean – Ad. Mazilu (M. Popescu 46), L. Munteanu (Rivaldinho 58), Grameni.

ANTRENOR: Gheorghe Hagi

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Căpăţînă (Koljic 78), Zajkov, Raul Silva (Mateiu 46), N. Bancu – Kurtic (Cîmpanu 46), Screciu - A. Ivan, Baiaram (Danciu 73), Al. Mitriţă – Markovic (Al. Creţu 46). ANTRENOR: Laurenţiu Reghecampf

Cartonaşe galbene: Gheorghe Hagi 15, Vînă 57, Budescu 79 / Baiaram 31, Mateiu 47, A. Ivan 86

Arbitri: Marcel Bîrsan - Sebastian Eugen Gheorghe, Vladimir Urzică - Andrei Moroiţă

Arbitri VAR: Andrei Florin Chivulete - Cristina Mariana Trandafir

Observator: Alexandru Deaconu