Echipa Farul Constanţa a învins vineri seara, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia FCU Craiova, în debutul etapei a 23-a din Superligă.

Farul a început partida de la Ovidiu cu ocazia lui Louis Munteanu, din minutul 2, iar în minutul 8 Ronaldo Deaconu a deschis scorul cu un şut de la marginea careului. Constănţenii au mai ratat câteva ocazii până la final, prin David Kiki (min. 43) sau Rivaldinho (min. 61), însă scorul nu s-a mai schimbat şi Farul s-a impus cu 1-0. În clasament, echipa lui Gheorghe Hagi este pe locul 4, cu 36 de puncte. FCU Craiova ocupă poziţia a 11-a în ierarhia Superligii, cu 27 de puncte.

FARUL: Buzbuchi - Dussaut, Larie, M. Popescu, Kiki (K. Boli 62) – R. Deaconu, Diogo Queiros (Nedelcu 62), Grameni (I. Vînă 56) – Rivaldinho (C. Ganea 72), L. Munteanu, Budescu (M. Grigoryan 56). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

FCU CRAIOVA: Gurău - R. Negru, Compagnucci (Kvakic 89), Lacroix, Padula (Mascarenhas 89) – V. Achim, Dr. Albu – Baeten (Sidibe 73), Bauza, Blidar (Blănuţă 46) – A. Chiţu. ANTRENOR: Giovanni Costantino

Cartonaşe galbene:Dussaut 74, C. Ganea 75 / A. Chiţu 40, Baeten 67, Compagnucci 81

Arbitri: Andrei Moroiţă - Romică Bîrdeş, Valentin Dumitru - Valentin Porumbel

Arbitru VAR: Iulian Călin - Valentin Avram

Observator: Vasile Bratu