Echipa FC Botoşani a încheiat la egalitate sâmbătă, pe teren propriu, scor 0-0, cu formaţia FCU Craiova, într-un meci din etapa a cincea a play-out-ului Superligii.

Oaspeţii au primit un penalti în minutul 27, după ce arbitrul Cătălin Popa a consultat VAR-ul la un fault făcut de Ivanov în propriul careu, asupra lui Baeten. Lovitura de pedeapsă a fost executată de Bauza, însă portarul gazdelor, Ducan, a reuşit să pareze. În minutul 62 Bahassa l-a lansat pe Bauza şi acesta a înscris, dar, după consultarea VAR, arbitrul Cătălin Popa a anulat golul pentru un ofsaid.

S-a încheiat remiză albă, iar FCU Craiova este pe primul loc în clasamentul play-out-ului, cu 28 de puncte, în timp ce FC Botoşani trece pe poziţia a treia, cu 27 de puncte.

FC BOTOŞANI: Ducan - Petro, Pius, Şeroni, Ţigănaşu – A. Ivanov (Cioiu 84), E. Florescu (Sekou Camara 71), Dican – Dragu (Pinson 46), M. Roman (Junior Tallo 85), Mailat (Golofca 90). ANTRENOR: Flavius Stoican

FCU CRAIOVA: Gurău – R. Negru, Duarte, Danny Henriques, Mascarenhas - Asamoah, D. Albu – Baeten (G. Ganea 79), Bauza, Bahassa (Van Durmen 81) – A. Chiţu. ANTRENOR: Nicolo Napoli

Cartonaşe galbene: A. Ivanov 26 / Bauza 73

Arbitri: Cătălin Popa - George Florin Neacşu, Romică Bîrdeş - Valentin Porumbel

Arbitri VAR: Iulian Călin - Ovidiu Artene

Observator: Iosif Olah