Echipa Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia FC Hermannstadt, în al doilea meci al etapei a 28-a.

Dinamo a deschis scorul în minutul 25, Pavicic i-a pasat lui Goncalo Gregorio şi acesta a înscris cel de-al şaselea gol stagional. Sibienii au preluat controlul jocului şi au ratat pe final de repriză, la lovitura de cap a lui Gabi Iancu, scoasă de Golubovic în minutul 43. Bejan l-a încercat şi el cu o lovitura de cap pe Golubovic, în minutul 53, dar scorul nu a mai fost modificat până la final, iar dinamoviştii s-au impus cu 1-0, ajungând la a treia victorie din ultimele patru meciuri.

În clasament, Hermannstadt este pe locul 6, cu 37 de puncte, iar Dinamo ocupă poziţia a 15-a, cu 25 de puncte.

DINAMO: Golubovic - Edgar Ie, Velkovski, Patriche - De Moura, Gnahore, Pavicic (N. Roşu 88), Borduşanu - Astrit Selmani (Ilic 50), Hakim Abdallah (P. Neagu 88), Goncalo Gregorio (A. Bani 77). ANTRENOR Zeljko Kopic

HERMANNSTADT: Căbuz - Butean, Găman, Ionuţ Stoica (Bejan 24), Opruţ - S. Balaure (Ngoma 67), Murgia, Sota Mino, Ianis Stoica (C. Neguţ 83) - G. Iancu (Fonseca 67), D. Paraschiv (A. Jipa 83). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

Cartonaşe galbene: Edgar Ie 10, De Moura 28, Zeljko Kopic 64, Borduşanu 90+3 / Butean 56

Arbitri: Iulian Călin - Vasile Marinescu, Ferencz Tunyogi - Robert Avram

Arbitri VAR: Marian Barbu - Stelian Slabu

Observator: Alexandru Deaconu