Echipa FC Argeş a învins sâmbătă, în deplasare, scor 2-0, formaţia CS Mioveni, într-un meci din etapa a şasea a play-out-ului Superligii.

Gazdele au început meciul, practic, de la 0-1, după ce Argesul a deschis scorul înca din minutul 7, prin Calcan. Piteştenii au avut o bară în minutul 18, când Koumbemba a trimis în transversală, iar Facundo Rizzi a dat şi el emoţiii gazdelor în minutul 43, atunci când a luat la ţintă bara. În minutele de prelungire ale primei reprize jucătorii din Mioveni au scos şi lovitura de cap a lui Turda, iar la pauză s-a intrat cu oaspeţii în avantaj, 1-0.

În partea secundă Garita, revenit după suspendarea de două săptămâni, a majorat scorul la 2-0 în minutul 66, iar trei minute mai târziu Liviu Antal a înscris pentru Mioveni. Însă, după consultarea VAR, care a durat câteva minute, arbitrul Sebastian Colţescu a anulat reuşita gazdelor pentru ofsaid.

FC Argeş a reuşit a doua victorie în play-out şi a făcut 20 de puncte, aflându-se pe locul 8 în play-out. CS Mioveni este deja retrogradată în liga secundă. Echipa galben-verde este pe ultimul loc în play-out, cu 11 puncte, fără victorie şi fără gol marcat în ultimele şase meciuri.

CS MIOVENI: V. Sima – Rădescu, I. Balaur (Marquinhos Pedroso 22), Panait, Garutti, Şerbănică – V. Pop (B. Rusu 78), Căprescu (D. Toma 78), Guţea (Militaru) – Coşereanu, Buziuc (Antal 62). ANTRENOR: Vlad Ţăran

FC ARGEŞ: Straton – Tofan (Jakolis 14), Zebic, Turda, Rizzi - Meza Colli – G. Creţu (Y. Pîrvu 61), Biri, I. Şerban (Jobello 61), Calcan (Dobrosavlevici 85) – Koubemba (Garita 46). ANTRENOR: Bogdan Argeş Vintilă

Cartonaşe galbene: Zebic 32

Arbitri: Sebastian Colţescu - Mihai Marius Marica, Adrian Vornicu - Sorin Vădana

Arbitri VAR: Adrian Viorel Cojocaru - Ionel Valentin Dumitru

Observator: Aron Huzu