Echipa spaniolă FC Barcelona a învins joi seara, la Riad, scor 2-0, formaţia Osasuna, în a doua semifinală a Supercupei Spaniei. Catalanii vor juca în finală cu Real Madrid.

După o primă repriză fără gol, echipa lui Xavi a deschis scorul în minutul 59, prin Robert Lewandowski. Catalanii au avut o ocazie de majorare a scorului în minutul 76, prin Kounde, dar au reuşit să marcheze în minutul 90+3, prin Lamine Yamal şi FC Barcelona s-a impus cu 2-0.

Catalanii s-au calificat în finala Supercupei Spaniei, care se va disputa duminică, 14 ianuarie, şi în care FC Barcelona va întâlni pe Real Madrid.