Echipa italiană Inter Milano a învins vineri seara, la Riad, scor 3-0, formaţia Lazio Roma, în a doua semifinală a Supercupei Italiei. Inter s-a calificat în finală, unde va înfrunta pe Napoli.

Inter a controlat partida disputată în capitala Arabiei Saudite şi Thuram a deschis scorul în minutul 17. Barella a trimis în bară în minutul 36, însă echipa lui Inzaghi a avut ocazia de a majora scorul imediat după pauză. Inter a primit penalti şi Calhanoglu a transformat pentru 2-0 în minutul 50. Inter a mai lovit odată bara, prin Lautaro Martinez, în minutul 52, dar scorul final a fost 3-0, după golul lui Frattesi din minutul 87.

Ciro Immobile a înscris şi el, pentru Lazio, în minutul 89, dar golul a fost anulat pentru un henţ.

Inter Milano s-a calificat în finala Supercupei Italiei, unde va întâlni echipa campioană en-titre, Napoli.