Echipa naţională a Suediei a învins joi seara, scor 2-1, naţionala Islandei, într-un meci amical disputat în Portugalia şi în care islandezii conduceau cu 1-0 în minutul 84.

Partida s-a jucat la Faro, în Portugalia, pe stadionul Algarve.

Islanda a primit un penalti în minutul 30, când suedezul Gustaf Lagerbielke a comis un henţ în careu. Arbitrul a a acordat penalti, executat de Sveinn Gudjohnsen, dar portarul Zetterstrom a respins balonul până la acelaşi Gudjohnsen, care nu a mai greşit ţinta şi a înscris pentru 1-0.

Suedezii au egalat în minutul 85, prin Elias Andersson, care a transformat impecabil o lovitură liberă. Golul victoriei suedeze a venit în minutul 90+4, de la Jacob Ondrejka şi Suedia s-a impus cu 2-1.

Precedentul meci disputat între cele două formaţii a fost tot un amical, din 2019, terminat la egalitate, scor 2-2.