Steaua CSM EximBank Bucureşti s-a calificat luni, pe teren propriu, în semifinalele Ligii Naţionale de baschet masculin, după ce a învins formaţia BC Timişoara, cu scorul de 76-69 (49-31), în meciul cinci, decisiv, al fazei sferturilor de finală.

Cu victoria de luni, Steaua adunată 3-2 la general şi se califică în semifinale, în care va întâlni campioana U Banca Transilvania Cluj.

În primele patru partide din sferturi cu BC Timişoara s-au înregistrat rezultatele: 69-74, 89-67, 82-89 şi 74-64.

În cealaltă semifinală se vor duela CSU Sibiu şi CSM Oradea. CSU Sibiu a trecut de SCM Craiova în trei meciuri (86-73, 82-75, 85-84), iar CSM Oradea a învins, în patru partide, pe BCMU Piteşti (62-66, 88-58, 83-70 şi 74-67).

La rândul său, U BT Cluj a eliminat în trei meciuri pe Phoenix Galaţi în faza sferturilor, cu 98-69, 78-64, 71-67.

Semifinalele se dispută tot în cinci meciuri, la datele 19 şi 21 mai, 25 şi 27 mai, 30 mai, iar finala mare în acelaşi sistem, la 4 şi 6 iunie, 10 şi 12 iunie, plus meciul decisiv, în 16 iunie. Pentru medaliile de bronz se va juca doar în trei partide, în 4, 7 şi 10 iunie.

Campioana en-titre este U Banca Transilvania Cluj, care a intrat în play-off de pe primul loc al clasamentului.