Sloane Stephens, adversara Simonei Halep în finala Rogers Cup. Meciul are loc astăzi de la ora 20.30. Declaraţiile sportivei americance

Sloane Stephens, adversara Simonei Halep în finala Rogers Cup. Meciul are loc astăzi de la ora 20.30. Declaraţiile sportivei americance

Americanca Sloane Stephens (locul 3 WTA) a învins-o pe Elina Svitolina (Ucraina, 5 WTA), scor 6-3, 6-3, şi s-a calificat în finala turneului de la Montreal, unde o va întâlni pe Simona Halep, liderul ierarhiei feminine. Finala este programată de la ora 20.30. Americanca Sloane Stephens (locul 3 WTA) a declarat că Simona Halep este numărul 1 mondial şi, conform calculelor hârtiei, nu ar trebui s-o învingă în finala de la Montreal, însă în sport se poate întâmpla orice, informează wtatennis.com.

CITEȘTE ȘI Halep a răspuns unei provocări lansate de Svetlana Kuzneţova: Acesta este rezultatul a 4 meciuri în 48 de ore
CITEȘTE ȘI Sloane Stephens: Halep e numărul 1, eu sunt numărul 3, deci nu ar trebui să o înving, dar în sport e posibil orice

Simona Halep conduce cu 6-2 în confruntările directe cu Stephens, ultima oară impunându-se în finala de la Roland Garros.

Liderul WTA s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului Rogers Cup, de la Montreal, cu premii totale de 2,8 milioane de dolari, după ce a trecut de sportiva australiană Ashleigh Barty, locul 16 WTA şi favorită 15, scor 6-4, 6-1, şi duminică va juca pentru al treilea său trofeu din acest an.

Pentru Halep este a cincea finală din acest an, după cele de la Shenzhen, Roland Garros – ambele câştigate, Australian Open şi Roma – pierdute.

Anul trecut, Halep a jucat în semifinale la Rogers Cup, când competiţia s-a disputat la Toronto. Ea a câştigat ediţia din 2016 a acestui turneu, tot la Montreal, iar în 2015 a pierdut în finală, în faţa elveţiencei Belinda Bencic, după ce a abandonat în decisiv.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră