Jucătoarea spaniolă Garbine Muguruza, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o, marţi, cu scorul de 6-4, 6-3, pe sportiva franceză Jessika Ponchet, locul 256 WTA, beneficiară a unui wild card, în turul I al Australian Open.

Muguruza s-a impus după un meci care a durat o oră şi 24 de minute.

În faza următoare, spaniola va evolua Su-Wei Hsieh din Taiwan, locul 88 WTA. Muguruza ar putea evolua cu Simona Halep în semifinale, iar în sferturi cu jucătoarea Caroline Garcia, locul 8 WTA.

Favoritele de pe partea de tablou a liderului WTA au jucat foarte bine în primul tur, la Australian Open.

Rusoaica Maria Şarapova, locul 48 WTA, germana Angelique Kerber, locul 16 WTA şi cap de serie numărul 21, sportiva franceză Caroline Garcia, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 8, britanica Johanna Konta, locul 10 WTA şi cap de serie numărul 9, şi sportiva cehă Karolina Pliskova, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 6, au trecut fără probleme, marţi, de prima manşă, la Australian Open.

Şarapova, depistată pozitiv cu meldonium în 2016 la Melbourne, a câştigat primul meci la Australian Open, disputat după după doi ani, scor 6-1, 6-4, cu croata Tatjana Maria, locul 47 WTA.

Câştigătoarea ediţiei din 2016 a Australian Open, Angelique Kerber, a învins-o, cu scorul de 6-0, 6-4, pe compatrioata ei Anna-Lena Friedsam, locul 388 WTA.

Şarapova şi Kerber sunt pe al doiela sfert al tabloului de simplu şi doar una dintre ele ar putea ajunge să joace cu Simona Halep, în semifinale. Până atunci, rusoiaca şi germana se pot întâlni în turul al treilea.

La rândul ei, Garcia a trecut, cu scorul de 7-5, 6-3, de germana Carina Witthoeft, locul 50 WTA. Franţuzoaica ar putea da piept cu Halep tot în semifinale.

Konta a învins-o, în prima manşă, cu scorul de 6-3, 6-1, pe americanca Madison Brengle, locul 90 WTA, iar Pliskova pe Veronica Cepede Royg din Paraguay, locul 80 WTA, scor 6-3, 6-4. Cele două învingătoare s-ar putea întâlni în optimi, înainte ca una dintre ele să dispute un posibil meci cu liderul WTA, în sferturi.

Şi rusoaica Elena Vesnina, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 16, a trecut de prima manşă, după 6-3, 6-4, cu Ons Jabeur din Tunisia, locul 95 WTA. Vesnina ar putea evolua cu Halep în optimi.

Doar jucătoarea cehă Petra Kvitova, locul 28 WTA şi cap de serie numărul 27, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 6-3, 4-6, 10-8, de germana Andrea Petkovic, locul 98 WTA, în turul I al Australian Open. Kvitova ar fi putut evolua cu Halep în turul al treilea.

Simona Halep, locul I WTA, a învins-o, marţi, cu scorul de 7-6 (5), 6-1, pe australianca Destanee Aiava, locul 193 WTA, beneficiară a unui wild card, în prima manşă a turneului Australian Open. Halep a salvat două mingi de set la 2-5, apoi în setul secund a suferit o accidentare la glezna stângă, care ar putea să-i afecteze evoluţiile viitoare la Melbourne.

În faza următoare, Halep va da piept, joi, cu sportiva canadiană Eugenie Bouchard, locul 112 WTA, care a învins-o, cu scorul de 6-3, 7-6 (5), pe franţuzoaica Oceane Dodin, locul 85 WTA.