Echipa italiană Cagliari a învins duminică, în deplasare, scor 1-0, gruparea Empoli, în etapa a 27-a din Serie A. Într-un alt meci, Frosinone şi Lecce au încheiat la egalitate, scor 1-1.

Empoli, cu mijlocaşul român Răzvan Marin integralist, a avut un gol anulat pentru ofsaid, în minutul 63, iar oaspeţii au înscris golul victoriei după şase minute. A fost primul gol stagional al lui Jankto, care a adus trei puncte lui Cagliari – echipa sardă care speră să se salve de la retrogradare.

În clasament, Empoli ocupă poziţia a 14-a, cu 25 de puncte, iar Cagliari este pe 18, cu 23 de puncte.

La Frosinone, pe Stadio Benito Stirpe, gazdele au marcat primele, în minutul 45+2, prin Walid Cheddira, pentru ca oaspeţii să egaleze dintr-un penalti repetat, în minutul 61, atunci când Nikola Krstovic l-a învins pe Cerofolini.

Frosinone este pe locul 16, cu 24 de puncte, iar Lecce e cu trei locuri mai sus, pe 13, având 25 de puncte.