Echipa italiană Salernitana a învins vineri seara, în deplasare, scor 2-1, formaţia Lecce, într-un meci din etapa a 20-a a Serie A.

Salernitana a demonstrat că ştie şi să câştige meciuri, obţinând o victorie muncită la Lecce, acolo unde a deschis scorul încă din minutul 5, prin Boulaye Dia. În minutul 20 Tonny Vilhena a făcut 2-0, însă gazdele au reacţionat prin golul lui Gabriel Strefezza, din minutul 23. Salernitana s-a impus cu 2-1 şi se află pe locul 14, cu 21 de puncte. Lecce a coborât pe locul 15 şi are 20 de puncte.

Într-un alt meci disputat vineri, Bologna a învins pe Spezia cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Stefan Posch (min. 37) şi Riccardo Orsolini (min. 77). Bologna este pe locul 9, cu 26 de puncte.