Echipa italiană Napoli a învins duminică, în deplasare, scor 4-2, formaţia Monza, în etapa a 31-a din Serie A.

Monza a deschis scorul în minutul 9, prin Djuric, apoi oaspeţii au ratat câteva ocazii, dar nu au reuşit să egaleze până la pauză. Napoli a avut un gol al lui Ngonge anulat pentru ofsaid, în minutul 49, şi a egalat abia în minutul 55, prin nigerianul Victor Osimhen. După alte două minute, campioana Italiei a trecut în avantaj, cu golul lui Politano. Zielinski a dus scorul la 3-1 pentru Napoli, în minutul 61, iar gazdele au marcat şi ele un minut mai târziu, prin Colpani.

Scorul final a fost stabilit de Raspadori, în minutul 68 şi Napoli s-a impus cu 4-2.

Campioana en-titre a urcat pe locul 7, cu 48 de puncte, în timp ce Monza este pe 11, cu 42 de puncte.