Echipa italiană AC Milan a învins duminică, în deplasare, scor 4-0, pe Napoli, liderul detaşat din Serie A.

Într-un meci contând pentru etapa a 28-a, Milan a controlat prima repriză şi a marcat de două ori. Rafael Leao a deschis scorul în minutul 17, iar Brahim Diaz a făcut 2-0 în minutul 25. Napoli, fără golgeterul Osimhen, nu a avut replică, iar milanezii au înscris încă două goluri: Rafael Leao (min. 59) şi Saelemaekers (min. 67)  stabilind un scor final greu de anticipat la startul meciului: 4-0 pentru AC Milan.

Milanezii sunt pe locul 3, cu 51 de puncte, în timp ce Napoli rămâne lider în Serie A, cu 71 de puncte, având 16 puncte avans faţă de locul secund, Lazio.