Echipa italiană AC Fiorentina a învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţia Sassuolo, scor 2-1, în primul meci al etapei a 17-a din Serie A.

După o primă repriză fără goluri, gazdele au deschis scorul prin Riccardo Saponara, jucător intrat la pauză. Saponara a marcat în minutul 48, pentru 1-0, dar oaspeţii au reuşit să egaleze în minutul 57, dintr-un penalti transformat de Domenico Berardi.

Fiorentina s-a impus în cele din urmă cu un gol din penalti, înscris de Nico Gonzalez în minutul 90+1. Fiorentina este pe locul 9 în Serie A, cu 23 de puncte, în vreme ce Sassuolo se află pe poziţia a 16-a, cu 16 puncte.