Echipa italiană Empoli, cu Răzvan Marin titular, a învins duminică, pe teren propriu, scor 3-0, pe Monza, în etapa a 21-a din Serie A. Toate golurile învingătoarei au fost marcate de Szymon Zurkowski.

Polonezul Szymon Zurkowski a deschis scorul în minutul 13, pentru ca în minutul 38 să îl majoreze la 2-0, într-o repriză în care Monza a avut posesia. Zurkowski a înscris şi al treilea său gol, în minutul 73, atunci când a stabilit rezultatul final, 3-0 pentru Empoli.

Mijlocaşul român Răzvan Marin a fost titular la Empoli şi a ieşit de pe teren, înlocuit, în minutul 61.

Empoli are 16 puncte şi este penultima în Serie A, locul 19. Monza este pe locul 11, cu 25 de puncte.