Echipa italiană AC Fiorentina a învins luni seara, pe teren propriu, scor 2-1, gruparea Lazio Roma, în ultimul meci al etapei a 26 din Serie A.

Gazdele au trimis de trei ori în bară în prima repriză, prin Nico Gonzalez – de două ori şi Belotti, iar cei care au deschis scorul au fost oaspeţii, prin Luis Alberto, în minutul 45. După pauză Fiorentina a atacat şi a reuşit să egaleze în minutul 61, prin Michael Kayode. Gazdele au mai trimis odată în bară, la penalti-ul lui Nico Gonzalez din minutul 67, însă au marcat golul victoriei două minute mai târziu, prin Giacomo Bonaventura.

AC Fiorentina s-a impus cu 2-1 şi este pe locul 7, cu 41 de puncte, în timp ce Lazio este pe 8, cu 40 de puncte.