Echipa italiană AC Milan a învins sâmbătă seara, în deplasare, scor 2-1, formaţia AC Fiorentina, într-un meci al etapei a 30-a din Serie A.

Partida de la Florenţa s-a decis în primele opt minute ale reprizei secunde, după o primă parte în care milanezii au fost cu ocaziile, iar portarul gazdelor, Terraciano, cu intervenţiile. În minutul 47, oaspeţii au deschis scorul, prin Loftus Cheek, dar Fiorentina a egalat trei minute mai târziu, la golul lui Duncan. După alte trei minute milanezii au făcut 2-1 prin Rafael Leao şi asta a fost istoria partidei. Pulisic a avut un gol anulat în minutul 76, pentru ofsaid, dar tot Milan s-a impus cu 2-1.

Echipa lui Stefano Pioli are 65 de puncte şi este a doua în Serie A, iar AC Fiorentina e pe 10, cu 43 de puncte.