Echipa italiană AC Fiorentina a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-1, pe AC Milan, într-un meci din etapa a 25-a a Seriei A. Într-un alt meci, Empoli a pierdut cu 1-2 la Monza, iar Răzvan Marin a participat la faza golului echipei sale.

AC Fiorentina s-a impus prin golurile marcat de Nicolas Gonzalez, din penalti, în minutul 49 şi de proaspăt intratul Luka Jovic, în minutul 87. Theo Hernandez a redus din diferenţă în minutul 90+5. La Milan, Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă neutilizată.

AC Milan este pe poziţia a patra în clasament, cu 47 de puncte, în timp ce Fiorentina ocupa locul 12, cu 31 de puncte.

La Monza, internaţionalul român Răzvan Marin a fost omul de la care a plecat faza golului ospeţilor. Empoli a egalat prin Satriano în minutul 51, dar a pierdut, în final, cu 1-2. Empoli se află pe locul 13, cu 28 de puncte.

Meciurile disputate sâmbătă în Serie A:

AC Fiorentina – AC Milan 2-0 (N. Gonzalez 49 penalti, Jovic 87 / Theo Hernandez 90+5);

Monza – Empoli 2-1 (Ciurria 19, Izzo 67 / Satriano 51);

Atalanta Bergamo – Udinese 0-0.