În cele şase meciuri disputate sâmbătă în etapa a 29 din Serie A, două s-au încheiat la egalitate, alte trei au fost câştigate de oaspeţi şi doar în unul s-au impus gazdele.

AS Roma s-a impus la Torino, câştigând cu un gol marcat în minutul 8, de Dybala, din penalti. Romanii au ştiut să îşi apere avantajul, în ciuda unei prime reprize în care gazdele au evoluat bine.

Cu această victorie, AS Roma este pe locul 3, cu 53 de puncte, depăşind pe Inter şi pe Milan.

Bologna a venit pe locul 8, cu 43 de puncte, după succesul obţinut pe terenul Atalantei, la Bergamo. Sansone şi Orsolini, ambii în repriza secundă, au înscris pentru oaspeţi, iar Atalanta este pe 6, cu 48 de puncte, dar pierde teren în lupta pentru podiumul Seriei A.

Rezultatele înregistrate sâmbătă în etapa a 29-a din Serie A:

Udinese – Monza 2-2 (Lovric 18, Beto 90+2 penalti / Colpani 48, Rovella 56);

AC Fiorentina – Spezia 1-1 (Wisniewski 25 autogol / Nizola 32);

Atalanta – Bologna 0-2 (Sansone 49, Orsolini 86);

Sampdoria – Cremonese 2-3 (Leris 15, Lammers 66 / Ghiglione 35, Lochoshvili 85, Sernicola 90+5);

Torino – AS Roma 0-1 (Dybala 8 penalti);

Verona – Sassuolo 2-1 (Ceccherini 84, Gaich 90+5 / Harroui 34).