Formaţia Universitatea Cluj s-a calificat, miercuri seară, în semifinalele Cuupei României Betano, trecând în sferturile de finală de Hermannstadt, scor 2-1. În partida disputată în deplasare, clujenii au revenit de la 0-1.

Hermannstadt a deschis scorul în minutul 41, prin Alhassan.

Pentru Universitatea Cluj au marcat Chipciu ’51 şi Thiam ’75.

Hermannstadt: Muţiu - Butean, Ene, Stoica, Opruţ - Mino Sota, Biceanu (Iancu ’74) – Petrescu (Bărbuţ ’59), Alhassan (Limaj ’87), Oroian (Iancu ’87) – Babic (Paraschiv ’59). Antrenor: Marius Măldărăşanu

Universitatea Cluj: Iliev - Oancea, Ilie, Ispas, Goranov – Remacle (Filip ’46), Simion (Bic ’46), Nistor (Chipciu ’46), Haită – Tescan (Martic ’72), Jose Gomes (Thiam ’62). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Meciul a fost arbitrat de Andrei Florin Chivulete, ajutat de asistenţii Sebastian Eugen Gheorghe şi Andrei Constantinescu, iar rezervă a fost Florin Ovidiu Mazilu. În camera VAR s-au aflat Adrian Viorel Cojocaru şi Marius Badea. Ca observator de arbitri a fost delegat Marcel Savaniu, în timp ce delegat joc a fost Aurel Ionescu.

Prima semifinalistă s-a decis marţi, când UTA Arad a învins cu 1-0 FCU Craiova 1948. UTA şi Universitatea Cluj vor fi adversare în semifinale.

Joi vor avea loc ultimele două sferturi de finală: Sepsi – CS Mioveni (ora 18.00) şi CFR Cluj – FC Argeş (ora 21.00).