Naţionala Under 19 a României, pregătită de Adrian Dulcea, a învins, sâmbătă, cu scorul de 3-2, echipa similară a Germaniei, într-un meci din cadrul Turului de Elită, ultima etapă a calificărilor înaintea turneului final EURO U19.

Au marcat Dzenan Pejcinovic (30′, 62′) pentru Germania şi Patrick Dulcea (28′), Alexandru Stan (43′) şi Adrian Mazilu (90’+4) pentru România.

România a deschis scorul în minutul 28 al primei reprize prin Patrick Dulcea, care l-a învins pe portarul nemţilor cu un şut puternic din marginea careului de 16 metri. Avantajul României nu a durat decât două minute pe tabelă, Dzenan Pejcinovic marcând după o acţiune ce a surprins nepregătită apărarea noastră. România a intrat în avantaj la pauză graţie reuşitei lui Alexandru Stan, care a primit o pasă peste apărarea Germaniei de la Patrick Dulcea şi l-a învins pe portarul Dennis Seimen. Germania a egalat din nou scorul pe tabelă în minutul 62, prin acelaşi Pejcinovic. Golul de 3 puncte a venit în minutul 90+4, când Adrian Mazilu a marcat cu o execuţie spectaculoasă din afara careului, în vinclul porţii adverse.

ROMÂNIA: 1. Răfăilă – 2. Aioanei, 4. Tudose, 13. Bădescu, 6. Borza – 18. Florea, 5. Jalade-cpt., 7. Dulcea – 11. Mazilu, 9. Stan (19. Kodor 74′), 10. Pop (17. Caragea 63′). Selecţioner: Adrian Dulcea

GERMANIA: 1. Seimen – 5. Klemens (3. Wagner 84′), 6. Amoako, 15. Atom, 2. Baum – 19. Gruger, 20. Lubach (11. Maza 56′), 7. Komur, 10. Bischof-cpt., 18. Pejcinovic – 17. Ulrich (16. Kojic 69′). Selecţioner: Christian Worns

În primele meciurii de la Turul de Elită, România a pierdut în faţa Turciei cu 0-2, iar Croaţia a învins Germania cu 2-1. Astăzi, de la 16:30, Croaţia şi Turcia încheie cea de-a doua etapă a meciurilor din Grupa 6.

Se califică la EURO U19 câştigătoarele celor şapte grupe de la Turul de Elită. Turneul final va fi găzduit de Irlanda de Nord în perioada 15-28 iulie 2024. Naţionala României a participat la două ediţii de Campionat European U19, în 2011 şi 2022. În 2025, turneul final EURO U19 va fi găzduit de România.