Echipele româneşti au lipsit din grupele cupelor europene în acest sezon, 2023-2024. A fost pentru prima oară după 2018 când fotbalul de la noi nu a avut reprezentante în grupe.

Se întâmplă pentru a treia oară în ultimele zece sezoane ca Superliga să nu trimită nici o echipă în grupele cupelor europene. Aceeaşi situaţie s-a înregistrat în sezoanele 2014-15 şi 2018-19.

În vară, patru echipe au luat startul continental: Farul, campioana României, urma să joace în primul tur al calificărilor din Liga Campionilor; FCSB (ocupanta locului secund în campionat), CFR Cluj (locul al treilea în Superligă) şi Sepsi Sf. Gheorghe (câştigătoarea Cupei României), urmau să evolueze în Conference League.

Din păcate, Farul Constanţa a fost eliminată de Sheriff Tiraspol, reprezentanta Moldovei, după ce echipa lui Gheorghe Hagi a învins acasă, în primul meci, scor 1-0, dar a cedat în înfruntarea din deplasare. La Tiraspol, gazdele s-au impus cu 3-0 după prelungiri, şi au mers mai departe, iar constănţenii urmau să evolueze în turul al doilea preliminar din Conference League.

Adversara campioanei României a fost o echipă din Armenia, Urartu, de care Farul a dispus, la Ovidiu, cu 3-2 în prima manşă. Deplasarea din Armenia a fost dură. Urartu a condus cu 2-0, însă Dragoş Nedelcu şi Denis Alibec au salvat corabia lui Hagi, înscriind trei goluri în partea secundă, pentru un dublu 3-2 care a calificat pe Farul în turul al treilea. Aici au venit două victorii (3-0 şi 2-0) cu echipa estonă Flora Tallinn, iar echipa alb-albastră urma să evolueze în play-off-ul Conference League, ultimul pas înainte de faza grupelor. Echipa finlandeză HJK Helsinki a fost însă o nucă tare pentru elevii lui Hagi. Farul a învins acasă cu 2-1, după ce a fost condusă, şi a pierdut cu 0-2 în deplasare punând punct prezenţei europene din acest an.

FCSB a început traseul european în al doilea tur preliminar din Conference League, unde a reuşit două victorii cu formaţia bulgară CSKA 1948 Sofia. 1-0 în deplasare şi 3-2 pe Arcul de Triumf, unde suporterii roş-albaştrilor au trecut prin ceva emoţii. Oaspeţii conduceau cu 2-1 în minutul 82, când a egalat Damian Djokovic, apoi Octavian Popescu a înscris golul victoriei pentru bucureşteni. Turul al treilea le-a adus celor de la FCSB un adversar din Danemarca, pe Nordsjaeland. S-a terminat 0-0 la Bucureşti şi a urmat o înfrângere cu 0-2 în deplasare, după un meci în care Vlad Chiricheş a fost eliminat în minutul 62, la 1-0 pentru danezi, iar Marcus Ingvartsen a reuşit dubla, înscriind şi al doilea gol, pe final de meci. FCSB părăsea competiţia după două manşe, fără a ajunge măcar în play-off.

Nici CFR Cluj nu a avut mai multă forţă. În faţa unui adversar de valoare, turcii de la Adana Demirspor, clujenii au încheiat la egalitate pe teren propriu, 1-1, fiind învinşi în al patrulea minut al prelungirilor la Adana, în retur, unde gazdele s-au impus cu 2-1, deşi au jucat mai bine de o jumătate de oră în zece oameni, eliminându-i pe români din Conference League.

A patra echipă românească prezentă anul acesta în eurocupe a fost Sepsi Sf. Gheorghe. În al doilea tur preliminar din Conference League, team-ul condus pe atunci de antrenorul Liviu Ciobotariu nu a avut probleme în faţa unei echipe din Bulgaria, CSKA Sofia, pe care a învins-o în două manşe: 2-0 în deplasare şi 4-0 acasă.

Turul trei i-a programat lui Sepsi o dublă manşă cu o echipă din Kazahstan, FK Aktobe. Covăsnenii au terminat la egalitate cu emoţii pe teren propriu, marcând în minutul 89, şi s-au impus cu 1-0 în deplasare, calificându-se astfel în play-off. La un pas de grupe, Sepsi a jucat curajos cu norvegienii de la Bodo/Glimt. 2-2 la Sf. Gheorghe, cu două goluri reuşite din lovituri de pedeapsă, şi 2-3 în Norvegia, într-un meci cu două reprize de prelungiri, unde gazdele au câştigat dintr-un penalti.

În 20 de meciuri disputate în acest sezon al cupelor europene, echipele româneşti au obţinut 11 victorii, au încheiat la egalitate 4 meciuri şi au pierdut cinci partide. Au marcat 32 de goluri şi au primit 23.

Rezultatele obţinute de echipele româneşti în cupele europene, sezonul 2023-2024:

LIGA CAMPIONILOR:

Tur I preliminar, manşa 1, 12 iulie 2023

Farul Constanţa – Sheriff Tiraspol 1-0 (Kiki 56);

Tur I preliminar, manşa II, 18 iulie 2023

Sheriff Tiraspol - Farul Constanţa 3-0 după prelungiri (Talal 45+1, Ngom Mbekeli 99, Adamo 105+1).

CONFERENCE LEAGUE:

Tur II preliminar, manşa I, 26 iulie 2023

CSKA 1948 Sofia – FCSB 0-1 (Florinel Coman 28);

Tur II preliminar, manşa II, 3 august 2023

FCSB – CSKA 1948 Sofia 3-2 (Djokovic 27, 82, Oct. Popescu 90+1 / Pedrinho 49, Daskalov 68);

Tur III preliminar, manşa I, 10 august 2023

FCSB – Nordsjaelland 0-0

Tur III preliminar, manşa II, 17 august 2023

Nordsjaeland – FCSB 2-0 (Ingvartsen 43 penalti, 85);

Tur II preliminar, manşa I, 27 iulie 2023

CSKA Sofia – Sepsi Sf Gheorghe 0-2 (N. Păun 68, R. Varga 81);

Sepsi Sf Gheorghe – CSKA Sofia 4-0 (C. Matei 19 penalti, Aganovic 70, R. Varga 90, Alimi 90+5);

Sepsi SF Gheorghe – Aktobe 1-1 (R. Varga 89 / Elder Santana 65);

Aktobe – Sepsi Sf Gheorghe 0-1 (N. Păun 66);

Play-off, manşa I, 24 august 2023

Sepsi Sf Gheorghe – Bodo/Glimt 2-2 (Alimi 48 penalti, C. Matei 81 penalti / Moumbagna 19, P. Berg 69);

Play-off, manşa II, 31 august 2023

Bodo/Glimt – Sepsi Sf Gheorghe 3-2 (Sorli 24, A. Pellegrino 29, 100 penalti / Alimi 42, R. Varga 46);

CFR Cluj – Adana Demirspor 1-1 (Jefte Betancor 6 / Stambouli 77);

Adana Demirspor – CFR Cluj 2-1 (Akintola 43, Ndiaye 90+4 / Mogoş 68 penalti);

Farul Constanţa – Urartu 3-2 (T. Băluţă 27, Ad. Mazilu 45+4, Larie 90+5 / Maksimenko 23, Zotko 38);

Urartu – Farul Constanţa 2-3 (Antwi 11, Sabua 47 / Nedelcu 53, Alibec 57, 90+1);

Farul Constanţa – Flora Tallinn 3-0 (Alibec 48, Budescu 80, Diogo Queiros 90+5);