Aproximativ 20.000 de alergători din peste 75 de ţări au participat, duminică, la cea de-a 12-a ediţie a Raiffeisen Bank Bucharest Marathon, competiţie la care s-a înregistrat şi un record de cursă la masculin.

Kenyanul Hosea Kipkemboi a câştigat la masculin, el fiind cronometrat cu 2h 10min 49sec. Pe locul doi  şi pe poziţia a treia s-au clasat tot sportivi din Kenya: Jacob Chesari Kirui - 2h 17min 25sec, Mibei Dominic Kipngeno - 2h 18min 49sec.

La feminin, câştigătoare a fost Chesir Sophia, cu timpul 2h 33min 36sec. Poziţiile următoare au fost ocupate de către româncele Adela Bălţoi cu 2h 50min 06sec şi Nicoleta Ciortan, cu 2h 57min 56sec.

La semimaraton, Maxim Răileanu (Republica Moldova) s-a impus la masculin, finalizând cursa în 1h 4min 43sec, şi românca Mădălina Florea a câştigat la feminine, cu un timp de 1h 20min 14sec.

Cursa Ştafetă a fost încheiată pe locul întâi de către echipa We are high din România, cu timpul 2h 15min 35sec. La cursa 10 km individual, a fost învingător la categoria bărbaţi Ilie Stefirta (Republica Moldova) cu timpul 19min 57sec şi Florentina Hriscu a câştigat la categoria femei, înregistrând timpul 38min 17sec.

Sâmbătă 12 octombrie, la Cursa Copiilor Fulga, au luat startul 3600 de copii cu vârste cuprinse între 0-13 ani, fiecare categorie de vârstă şi gen având start diferit. Primele cinci şcoli şi primele cinci licee/colegii cu cei mai mulţi participanţi au fost premiate cu echipamente sportive oferite de Fulga.

Cursa Populară AVON şi Cursa Adolescenţilor Bio Junior s-au organizat în mod necompetitiv, premiile fiind acordate în urma tragerii la sorţi.

La cursele competitive au fost oferite premii primilor opt clasaţi ai cursei de maraton şi primilor cinci ai fiecărei curse. La cursa maraton s-au acordat premii în bani. La cursele semimaraton, ştafetă, 10 km individual au fost acordate premii în bani, vouchere World Class, set îngrijire Avon şi invitaţie la Museum of Senses. La cursa 10 km Individual Vodafone au fost acordate premii în bani şi telefoane mobile.

Ambasadorii Bucharest Running Club  şi personalităţile din lumea sportivă, culturală care au fost prezenţi pe 12 şi 13 octombrie în Piaţa Constituţiei la linia de start sunt: campioanele olimpice- Loredana Dinu, Alina Dumiru, Viorica Susanu, Doina Ignat, Camelia Macoviciuc, Georgeta Damian Andrunache, Andreea Răducan, Miss Fitness Universe Anca Bucur, Radu Restivan (321 sport.ro), actorii Teatrului Mic- Rareş Stoica, Silvana Mihai,Alina Petrica, Irina Ungureanu ,Valentina Popa, Cezar Grumazescu, realizatorii radio-TV Mihai Rădulescu (TVR), Sonia Argint Ionescu (TVR), Mihai Găinuşă (radio), Adriana Matei (hypewit.ro), Selly,  Adi Nartea şi alţi actori ai serialului Vlad-Pro Tv.