Echipa Rapid Bucureşti a terminat la egalitate vineri, pe teren propriu, scor 1-1, partida din etapa a 15-a a Superligii, jucată împotriva formaţiei Farul Constanţa.

În primul meci al etapei a 15-a din Superligă, Alibec a deschis scorul în Giuleşti, în minutul 20, după o pasă excelentă primită de la Grameni. Gazdele au egalat în minutul 53, când Săpunaru a înscris cu o lovitură de cap din lovitura liberă executată de Ioniţă.

În minutul 87 Emmers a marcat, dar Istvan Kovacs a anulat golul pentru un henţ la Albu.

RAPID: Moldovan - Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, Jr. Morais - Kait, Al. Albu, Emmers - Sefer, Luckassen (Vojtus 78), Al. Ioniţă II. ANTRENOR: Adrian Mutu

FARUL: Aioani - Sîrbu, Larie, M. Popescu, Kiki - Artean, Băluţă (Torje 65), Grameni (Casap 66) - Alibec, L. Munteanu (Corinus 79), Pitu (Doukoure 46). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: D. Grigore 80 / Alibec 49, Kiki 53, Grameni 64

Arbitri: Kovacs Istvan - Artene Ovidiu, Marica Mihai Marius – Dumitrache Bogdan

Arbitri VAR: Mladinovici Horia Gabriel - Marinescu Vasile

Observator: Cristian Nica