Rapid Bucureşti a câştigat al doilea amical al verii disputat în cantonamentul din Austria. Giuleştenii au învins cu 2-1 echipa poloneză MKS Cracovia.

Echipa antrenată de Adrian Mutu a reuşit prima victorie în stagiul de pregătire austriac.

Chiar dacă polonezii de la MKS Cracovia au deschis scorul în minutul 26, prin Florian Loshaj, rapidiştii au egalat în minutul 56, prin Ştefan Pănoiu şi au trecut la conducere în minutul 76, după golul marcat de Jakub Vojtus. Ambele goluri au fost înscrise de jucători pe care antrenorul Adrian Mutu i-a introdus după pauză.

Rapid a utilizat următoarea formulă de echipă: Drăghia (min. 46 Moldovan) – Romario Moise, Albu (46 Dragoş Grigore), Junior Morais, Florin Ştefan (46 Paul Iacob) – Sefer (46 Pănoiu), Crepulja, Andrei Ciobanu, Kait, Rareş Ilie – Valentin Costache (46 Vojtus).

La MKS Cracovia au evoluat şi cei trei jucători români: Cornel Râpă, Virgil Ghiţă şi Sergiu Hanca. Sâmbătă, Rapid va disputa un amical în compania echipei austriece LASK Linz.