Echipa Rapid Bucureşti a învins sâmbătă, pe teren propriu, echipa Mioveni, scor 2-1, într-un meci din etapa a 11-a a Superligii. Rapid are 24 de puncte şi e pe locul secund în campionat.

În minutul 8, arbitrul Mladinovici a anulat, după analiza VAR, un gol al Rapidului, înscris de Papeau. În minutul 23 Scarlatache a înscris cu o lovitură de cap la un corner. Oaspeţii au rămas în zece oameni în minutul 34, când V. Pop a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat. Antonio Sefer a egalat în minutul 39, iar golul victoriei giuleştene a fost înscris în minutul 87, de Luckassen.

RAPID: Moldovan - Onea, Săpunaru, Dr. Grigore (Cr. Albu 69), J. Morais (F. Ştefan 61) – Kait (Emmers 38), Crepulja, Sefer (69 Pănoiu) - Papeau, Dugandzic, Costache (Luckassen 69). ANTRENOR: Adrian Mutu

CS MIOVENI: I. Popescu - Balaur, Scarlatache, Garutti (Kabananga 90) - Oancea, Lixandru, V. Pop, Trif (Burlacu 85) – Blănaru (Rădescu 46), Krasniqi (Carnat 49), Buziuc (Panait 46). ANTRENOR: Flavius Stoican

Cartonaşe galbene: D. Grigore 68 / V. Pop 7, 34

Cartonaş roşu: V. Pop (Mioveni) min. 34

Arbitri: Mladinovici Horia Gabriel - Marica Mihai Marius, Gheorghe Bogdan – Dumitrache Bogdan

Arbitri VAR: Rusandu Lucian - Vornicu Adrian

Observator: Iosif Olah