Spaniolul Rafael Nadal, locul I ATP, a abandonat, marţi, meciul cu croatul Marin Cilici, locul 6 ATP şi cap de serie numărul 6, din sferturile de finală ale Australian Open.

Nadal, finalist anul trecut şi câştigător în 2009, la Melbourne, s-a accidentat la coapsa dreaptă, la scorul de 6-3, 3-6, 7-6 (5), 1-4, a cerut time out medical, a mai jucat până la scorul de 6-3, 3-6, 7-6 (5), 2-6, 0-2, apoi a decis să se retragă, după trei ore şi 47 de minute de joc.

Cilici va evolua în penultimul act cu britanicul Kyle Edmund, locul 49 ATP, care l-a învins, tot marţi, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-3, 6-4, pe bulgarul Grigor Dimitrov, locul 3 ATP şi cap de serie numărul 3, calificându-se pentru prima dată în semifinalele unui grand slam, la Australian Open.

Celelalte două partide din sferturi vor avea loc miercuri: sud-coreeanul Hyeon Chung, locul 58 ATP, cu americanul Tennys Sandgren, locul 97 ATP, şi elveţianul Roger Federer, locul 2 ATP, deţinătorul trofeului, cu cehul Tomas Berdych, locul 20 ATP şi cap de serie numărul 19.