Echipa engleză West Ham United a învins sâmbătă seara, în deplasare, formaţia Brighton, scor 3-1, într-un meci din etapa a treia din Premier League. West Ham a trecut pe prima treaptă a clasamentului, cu 7 puncte.

Londonezii au reuşit să se impună în meciul de pe Amex Stadium, conducând la un moment dat cu 3-0 în minutul 63. James Ward-Prowse a deschis scorul în minutul 19, apoi Jarrod Bowen l-a majorat în minutul 58, iar Michail Antonio a făcut 3-0 în minutul 63. Brighton, care nu a renunţat nici un moment la luptă, a marcat o singură dată, prin Pascal Gross, în minutul 81, şi victoria a revenit oaspeţilor. Cu 7 puncte, West Ham United a trecut, deocamdată, pe primul loc al clasamentului, Brighton fiind a patra, cu 6 puncte.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a treia din Premier League:

Bournemouth – Tottenham 0-2 (Maddison 17, Kulusevski 63);

Arsenal Londra – Fulham 2-2 (B. Saka 70, Nketiah 72 / A. Pereira 1, Palhinha 87);

Brentford – Crystal Palace 1-1 (Schade 18 / J. Andersen 76);

Everton - Wolverhampton 0-1 (Kalajdzic 87);

Manchester United – Nottingham Forest 3-2 (Eriksen 17, Casemiro 52, B. Fernandes 76 / Awoniyi 2, Boly 4);

Brighton – West Ham United 1-3 (Gross 81 / Ward-Prowse 19, Bowen 58, M. Antonio 63).