Echipa engleză Newcastle a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 4-1, gruparea londoneză Chelsea, în etapa a 13-a din Premier League.

Pe St James Park, gazdele au deschis scorul prin Alexander Isak, în minutul 13, dar oaspeţii au reuşit să egaleze zece minute mai târziu, prin Raheem Sterling. Soarte meciului a fost decisă în numai două minute din repriza secundă. Jamal Lascelles a făcut 2-1 pentru Newcastle, în minutul 60, iar Joelinton a înscris şi el în minutul 61, majorând avantajul gazdelor. Scorul final a fost stabilit de Anthony Gordon şi Newcastle s-a impus cu 4-1, urcând pe locul 6 în clasament. Chelsea a bifat a cincea înfrângere stagională şi este pe 11, cu 16 puncte.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a 13-a din Premier League:

Manchester City – FC Liverpool 1-1 (Haaland 27 / Alexander-Arnold 80);

Burnley – West Ham United 1-2 (J. Rodriguez 49 penalti / O’Shea 86 autogol, Soucek 90+1);

Luton Town – Crystal Palace 2-1 (Mengi 72, J. Brown 83 / Olise 74);

Newcastle – Cheslea 4-1 (Isak 13, Lascelles 60, Joelinton 61, Gordon 83 / Sterling 23);

Nottingham Forest – Brighton 2-3 (Elanga 3, Gibbs-White 76 penalti / E. Ferguson 26, Joao Pedro 45+4, 58 penalti);

Sheffield United – Bournemouth 1-3 (McBurnie 90+7 / Tavernier 12, 51, Kluivert 45+3).