Echipa engleză Manchester City a învins sâmbătă, în deplasare, formaţia Southampton, scor 4-1, într-un meci contând pentru etapa a 30-a din Premier League.

Manchester City nu a avut emoţii cu ultima clasată, Southampton, impunându-se chiar pe terenul acesteia. City a deschis scorul târziu, prin Haaland, în minutul 45, dar s-a revanşat în repriza secundă, când a marcat de trei ori, prin Grealish, din nou  Haaland şi Julian Alvarez. Gazdele au reuşit doar să reducă din diferenţă, iar City  îşi consolidează poziţia secundă din clasament, cu 67 de puncte, la nouă puncte diferenţă de echipa de pe locul 3, Newcastle.

Wolverhampton – Chelsea 1-0 (M. Nunes 31);

Southampton – Manchester City 1-4 (Sekou Mara 72 / Haaland 45, 68, Grealish 58, Julian Alvarez 75 penalti).