Echipa engleză Manchester City a dispus miercuri seara, pe teren propriu, scor 4-1, de gruparea Aston Villa, în etapa a 31-a din Premier League.

Rodri a deschis scorul în minutul 11 pentru gazde, iar oaspeţii au reuşit să egaleze nouă minute mai târziu, când a înscris Jhon Duran. Însă restul meciului a fost al lui Phil Foden. Acesta a adus în avantaj campioana Angliei, în minutul 45+1, şi a stabilit scorul final marcând alte două goluri în minutele 62 şi 69.

Cu 67 de puncte Manchester City este pe locul 3 în clasament, la egalitate de puncte cu FC Liverpool, ocupanta locului secund. Aston Villa are 59 de puncte şi este pe poziţia a patra.