Echipa engleză Manchester City a învins duminică, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia londoneză Chelsea, în etapa a 37-a din Premier League.

„Cetăţenii” lui Josep Guardiola au deschis scorul în minutul 12 al unui meci fără importanţă în economia campionatului englez. Autorul golului a fost Julian Alvarez, în minutul 12, din pasa lui Carlton Palmer.

Tot Julian Alvarez a avut un gol anulat de VAR, în minutul 71, din motiv de ofsaid, dar Chelsea nu a putut pune probleme campioanei din Premier League care s-a impus cu 1-0. După meci a început sărbătoarea titlului, al treilea consecutiv pentru City, care pregăteşte şi finala Ligii Campionilor, cu Inter Milano.

Manchester City a ajuns la 88 de puncte, în timp ce londonezii de la Chelsea sunt pe locul 12, cu 43 de puncte.