Echipa engleză Manchester City a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-1, echipa Fulham, cu un gol marcat de Haaland, în minutul al cincilea al prelungirilor. Tot în etapa a 15-a, Leeds United a revenit de la 1-3, acasă, cu Bournemouth, învingând cu 4-3.

Pe Etihad Stadium, Manchester City a început cu un penalti transformat de Julian Alvarez, în minutul 16, dar a continuat cu un fault comis de Joao Cancelor în propriul careu: penalti entru Fulham şi eliminare pentru Cancelo în minutul 26. Pereira a transformat şi a egalat. Din acel moment gazdele au alergat după egalare. Haaland a marcat în minutul 74, însă VAR a anulat golul. Norvegianul a înscris însă din penalti în minutul 90+5, după ce arbitrul Darren England a acordat lovitură de la 11 metri la faultul comis de Antonee Robinson asupra lui De Bruyne.

Haaland a ajuns astfel la 18 goluri marcate în campionat, iar Manchester City a urcat pe primul loc în clasament, cu un punct mai mult decât Arsenal, 32 faţă de 31.

La Leeds, echipa gazdă a fost condusă cu 3-1 în minutul 48, însă băieţii lui Jesse Marsch au revenit în decurs de opt minute, egalând, şi au marcat golul victoriei în minutul 84.

Rezultate înregistrate sâmbătă în etapa a 15-a din Premier League:

Leeds United – Bournemouth 4-3 (Rodrigo 3 penalti, Greenwood 60, Cooper 68, Summerville 84 / Tavernier 7, Billing 19, Dolanke 48);

Manchester City – Fulham 2-1 (Julian Alvarez 17, Haaland 90+5 penalti / Andreas Pereira 28 penalti);

Nottingham Forest – Brentford 2-2 (Gibbs-Withe 20, Zanka 90+6 autogol / Mbeumo 45+3 penalti, Wissa 75);

Wolverhampton – Brighton 2-3 (Guedes 12, Ruben Neves 35 penalti, Lallana 10, Mitoma 44, Gross 83);

Everton – Leicester City 0-2 (Tielemans 45, Barnes 86).