Echipa engleză FC Liverpool a încheiat sâmbătă la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia Aston Villa, în etapa a 37-a din Premier League. Gazdele au egalat abia în minutul 89.

Aston Villa a deschis scorul pe Anfield, marcând în minutul 27 prin Jacob Ramsey. Gazdele au alergat după egalare, iar Cody Gakpo a avut un gol anulat de sistemul VAR în minutul 56. Egalarea a venit în minutul 89, când a marcat Roberto Firmino. În cele nouă minute de prelungire, deşi cu tot stadionul în spate, Liverpool nu a putut marca şi meciul s-a încheiat la egalitate.

Liverpool este pe locul 5 în campionat, cu 66 de puncte, în timp ce Aston Villa a urcat pe ultimul loc de cupe europene, al 7-lea, cu 58 de puncte.