Reprezentativa Ucrainei s-a calificat la turneul final al Campionatului European din 2020, după ce a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, selecţionata Portugaliei.

Pentru Ucraina au marcat Iaremcuk (6) şi Iarmolenko (47), în timp ce pentru Portugalia a înscris Cristiano Ronaldo, în minutul 72, din penalti.

Tot în grupa B, Serbia a învins Lituania, scor 2-1, prin golurile marcate de Mitrovici (48 şi 53), respectiv Kazlauskas (79).

În grupa H, Franţa a remizat cu Turcia, scor 1-1, prin golul marcat de Giroud, în minutul 76, respectiv Ayhan (82).

Islanda a trecut de Andorra, scor 2-0, prin reuşitele lui Sigurdsson (38) şi Sigthorsson (64), în timp ce Albania a învins Moldova, scor 4-0, prin golurile lui Cikalleshi (22), Bare (34), Trashi (40) şi Manaj (90).

În grupa A, Anglia s-a impus, scor 6-0 cu Bulgaria, marcatori fiind: Rashford (7), Barkley (20, 32), Sterling (45, 69) şi Kane (85). Meciul a fost întrerupt de două ori din cauza insultelor rasiste.

Kosovo a învins Muntenegru,scor 2-0, prin golurile marcate de Rrahmani (10) şi Muriqi (34).

Până în prezent, s-au calificat la Campionatul European echipele Belgiei, Italiei, Rusiei, Poloniei şi Ucrainei.